hero-picture hero-wave

Konferencja TechTalk Special Edition IV

Postanowiliśmy nasze wyjątkowe wydarzenie ze względu na panującą na świecie sytuacje związaną z pandemią przenieść w przestrzeń online. Zapraszamy Was na konferencję online TechTalk Special Edition IV, którą organizujemy dla pasjonatów nowych technologii! 

Nagrania do obejrzenia z Konferencji znajdziesz na naszym YT

calendar-icon

12 October

2021

09:00 - 16:00

Online

Tematy:

 

About Modern Cloud Native Java [ENG]
Prowadzący:  Adam Bien

Java runtimes become leaner, simpler, faster, and more productive. No configuration, no plumbing, just business code. On the other hand, clouds introduce YAML, JSON, additional plumbing, long turnaround cycles like 1995, and sometimes even higher costs.

In this session, I will start with cloud-native Java, then cover clouds Infrastructure as Code and possible architectural styles. From monoliths over microservices to AWS Lambdas and Azure Functions. With lots of code and a few slides. Your questions are highly welcome.

 —

 

To JPA or not to JPA, czyli o trudnym temacie danych składowania w rzeczywistości hexagonalnej [PL]
Prowadzący:  Maciej Małecki

Architektura heksagonalna porządkuje nasz kod, a przede wszystkim pozwala na wyraźną separację logiki od aspektów technicznych. Podejście to ma jednak swoją cenę: pewne, dotychczas trywialne problemy, stają się teraz wyraźnie zauważalne. W wystąpieniu skupię się na jednym tylko takim aspekcie, jakim jest składowanie danych. Pokażę, że nie jesteśmy skazani na monopol JPA – w pewnych sytuacjach można z powodzeniem wykorzystać prostsze mechanizmy, jak JDBI. Opowiem, jak korzystać z JPA w sposób „bezpieczny”. Pokażę, w jaki sposób „heksagonalnie” modelować transakcje. Przedstawię także wstydliwy aspekt mapowania danych „między warstwami”. A może mapowania można uniknąć? – zobaczymy.

 —

 

Data mesh -rozwiazanie dla data driven companies w teorii i praktyce [PL]

Prowadzący: Dawid Benski

Data Mesh – to nowy koncept organizacji przechowywania i wymiany danych w przedsiebiorstwie. Adresuje on problemy rozwiazan zcentralizowanych takich jak datawarehouse i data lake, ktore nie sa w stanie sprostac wymaganiom nowoczesnej analizy danych w duzych przedsiebiorstwach. W trakcie spotkania opowiem o koncepcji tego rozwiazania, wyzwaniach organizacyjnych i technicznych jakie ze soba niesie oraz pokaze jak Capgemini we Wroclawiu implementuje je na platformie AWS i Snowflake u wiodocego operatora logistycznego w Europie.

 

μ jest piękne, mikrokosmos na froncie [PL]
Prowadzący:  Łukasz Łaszkiewicz

Architektury IT już od lat zdominowało podejście oparte na μ-serwisach. Nikogo nie zaskakują swym rozmachem systemy zbudowane wokół setek/tysięcy usług wystawiających wysoko wyspecjalizowane REST/GrapQL’owe API. Mamy sprawdzone i oprogramowane wzorce integracji tego jakże złożonego ekosystemu rozmawiających ze sobą maszyn. Z kolei w świecie interfejsów użytkownika, których złożoność bywa również niebanalna, wciąż królują monolityczne i przyciężkawe rozwiązania. W ramach tej sesji przyjrzymy się μ-rewolucji, która dokonuje się także na UI. Poznamy aktualne wzorce oraz przykłady udostępniania front-endu jako usługi. Oczywiście z praktycznymi przykładami z rzeczywistych projektów, które miałem okazję współtworzyć 🙂

 

Architects drive innovation czyli jak wprowadzać innowacje w rozwiązaniach IT [PL]
Prowadząca: Maria Stachowiak

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak pomóc klientowi w byciu bardziej innowacyjnym, to zapraszam na mój wykład. Podczas mojej prezentacji podzielę się z tobą moimi doświadczeniami w definiowaniu innowacyjnych rozwiazań IT dla naszych klientów, jak również we wprowadzaniu innowacji w istniejących już aplikacjach.

 

DEBATA – Man in the middle: plusy i minusy projektowania zorientowanego na użytkownika [PL]

Uczestnicy: Magdalena Czajkowska, Anna Kaim, Marcin Śliwa

Prowadzący:

Maria Stachowiak

W IT od 15 lat, w Capgemini na stanowisku Zarządzający Architekt Oprogramowania czyli Project Manager, Architekt Oprogramowania i Analityk Biznesowy w jednej osobie w międzynarodowym projekcie dla dużej firmy z branży logistycznej, lider firmowego BA Community.

Dawid Benski

Główny Architekt Oprogramowania w Capgemini, 15 lat doświadczenia w IT. Karierę rozpoczął w klasycznym Business Intelligence, następnie kontynuował w obszarze Big Data Hadoop. Od 4 lat architekt w projektach cloud AWS i Azure w obszarze przetwarzania danych u różnych klientów. Odpowiedzialny za portfolio w obszarze Cloud w Insights & Data we wrocławskim Capgemini. Jeden z liderów Big Data & Cloud dla rynku niemieckiego.

Maciej Małecki

Programista, architekt, 20 lat doświadczenia w branży IT. Z powodzeniem tworzy wiele aplikacji webowych, które składają się z formularzy i tabelek. Jego aktualne zawodowe zainteresowania skupiają się wokół języków Java, TypeScript i Kotlin, lecz prywatnie uznaję tylko jeden jedyny, prawdziwy: Assembler 😉 Próbuje także znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego systemy informatyczne „gniją”.

Łukasz Łaszkiewicz

Ponad 15 lat doświadczenia w prowadzeniu i coachowaniu teamów developerskich. Hands-on software architekt oraz pasjonat programowania – w każdym języku :) Aktualnie odpowiedzialny za wsparcie Klientów w podejmowaniu optymalnych decyzji architektonicznych i projektowanie rozwiązań na miarę ich biznesowych potrzeb – tych uświadomionych oraz tych jeszcze do odkrycia… Full-stack developer z korzeniami sięgającymi programowania po stronie serwera, aczkolwiek lubujący się - a jakże - w technologiach frontendowych, chętnie sięgający po najnowsze i co ciekawsze JS/TS frameworki.